AKP’li Tevfik Göksu: İstanbul’da evini dönüştürmek isteyenlere en az 1 milyon lira kredi verilecek, hiç kimseye ayrım yapılmaksızın

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “İstanbul’da yapısını dönüştürmek isteyen her bir vatandaşımıza, en az 1 milyon lira olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz 0,69 vadeyle para verilecek. Hiç kimseye ayrım yapılmaksızın” dedi.

İBB Meclisi mart ayı toplantısının birinci oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı. Gündem dışı konuşma yapmak için söz alan AKP Grup Başkanvekili Göksu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ilde, 14 milyon kişinin etkilendiği depremler meydana geldiğini anımsattı.

Birleşmiş Milletlerden gelen heyetlerin, “Bu kadar büyük bir afette bu kadar hızlı organizasyon… Sizi tebrik ediyoruz” dediğini söyleyen Göksu, şöyle devam etti:

“Ekranlarda, ‘Devlet nerede?’ diye bağıranların ve klavye kahramanları dışında herkes aziz milletimizin yanındaydı”

“Bir taraftan biz acımızı yaşarken bir taraftan enkazın başında insan kurtarmanın gayreti içerisinde gözyaşı dökerken, maalesef bir taraftan da ikinci deprem olmamış, birinci depremin üzerinden 4 saat geçtikten sonra elinde mikrofon ‘Çadırın yok değil mi?’, ‘Çadırın gelmemiş değil mi?’ Daha insanlar ortamı anlamaya çalışırken, iklimi anlamaya çalışırken bir taraftan da provoke etmek isteyen, buradan nemalanmak isteyenler var. Aziz milletimiz, bu depremde bunları gördü. Ben şunu gördüm: Ekranlarda, ‘Devlet nerede?’ diye bağıranların ve klavye kahramanları dışında herkes arazide aziz milletimizin yanındaydı. Depremlerden çok önemli dersler ve ibretler çıkarılacak. Bugüne kadar bu kentsel dönüşüme ‘hayır’ diye bayraktarlık yapanlar, her kentsel dönüşüm projesi için mahkeme kapısında yatanlar, çıkacak bu aziz milletten özür dileyecek.

“Siz bugüne kadar AK Parti’nin seçimden korktuğunu gördünüz mü hiç?”

Bu deprem, siyasi partilerin ya da başka organların artık bir paradigma değişimi yapması gerektiğini de hatırlattı. Ne üzücüdür ki depremde daha herkes yaraları sarmakla uğraşırken, herkes tırlarla eşya taşımanın sorumluluğunda ve gayretindeyken maalesef biz muhalefetten şunu gördük: ‘Seçimi erteletmeyiz, biz seçim istiyoruz’. Durun, enkazların içerisinde canımız, hayatlarımız var. Siz bugüne kadar AK Parti’nin seçimden korktuğunu gördünüz mü hiç?”

“2 yıl geri ödemesiz 0,69 vadeyle para verilecek”

İstanbul’da yarın veya ertesi gün ilgili bakanların açıklayacağı bir müjde olduğunu aktaran Göksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da yapısını dönüştürmek isteyen her bir vatandaşımıza, en az 1 milyon lira olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz 0,69 vadeyle para verilecek. Hiç kimseye ayrım yapılmaksızın. Eğer ada bazında dönüşüm yapmak isteyen bir şirket olursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, şirketin ilgili kriterleri yerine getirmesi kaydıyla şirkete de aynı şekilde inşaat yapım kredisi verilecek. Üçüncüsü ise kiracıların sorunlarını ortadan kaldırmak için devletin yap-işlet-devret modeliyle kiralama sisteminin de ayrıntılarını Sayın Bakanımız açıklayacak, bir usul getirilecek. Detayları da yarın ya da diğer gün Maliye ve Hazine Bakanımız tarafından açıklanacak. İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olsun.” (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir