Avrupa’da kalifiye eleman sorunu

Nil Göksu Urgancıoğlu

Gurbetçi diyince akla ilk gelen ülkelerden biri Almanya. Özellikle 1960’larda başlayan işçi alımı dalgasıyla, pek çok Türk’e kapılarını açan Avrupa ülkeleri bir kez daha iş gücü için gözünü başka ülkelere ve Türkiye’ye dikmiş durumda. Ancak bu kez istenilen göç dalgasının niteliği birazdaha farklı, Avrupa ülkeleri mavi yaka değil, kalifiye eleman açığını kapatmanın peşinde.

400 BİN NİTELİKLİ GURBETÇİ

Nüfusu giderek yaşlanan Almanya’da gelecekte birçok alanda ciddi personel sıkıntısı yaşanması bekleniyor. Son yapılan araştırmaya göre milyonlarca çalışan önümüzdeki 15 yıl içinde emekli olacak. Bu da kalifiye eleman açığını derinleştirecek.

İstihdam Araştırmaları Enstitüsü (İAB), Almanya’da iş gücü potansiyelinin bu nedenle 2020-2035 yılları arasında muhtemelen 7.2 milyon kişi azalacağını tahmin ediyor. Bunun da iş piyasasında yüzde 15’ten fazla bir düşüş anlamına geldiğine dikkati çekiyor. AB tarafından hazırlanan bir raporda, artan otomasyon ve dijitalleşmenin birçok işte çalışılan saat başına verimliliği artırdığı öngörülüyor. Ancak bunun da iş piyasasındaki istihdam düşüşünü telafi etmeye yeterli olmadığı vurgulandı. Uzmanlara göre bu açığı kapatabilmesi için Almanya’nın yılda 400 bin kişilik net göçe ihtiyacı var.

MÜHENDİSLERİYLE ÖVÜNEN ALMANYA’DA ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

On yıllardır “mühendisler ülkesi” olarak övünen ve teknik bilgi birikimiyle dünya çapında tanınan Almanya’da bir süredir alarm zilleri çalıyor. DW’ye konuşan VDI Teknoloji ve Toplum Bölümü Yöneticisi Dieter Westerkamp, “Almanya’da geçmişte iyi insan kaynaklarımız mevcuttu. Gücümüzü bundan alıyorduk. Ancak şimdi giderek daha fazla nitelikli eleman emekli olurken, başta mühendislik bölümleri olmak üzere üniversite öğrencilerinin sayısı giderek azalıyor. Asıl vahim olan ise durumun kısa vadede düzelmeyeceği gerçeği. Çünkü bu tablo, her şeyden önce Almanya’daki demografik değişimin bir neticesi” değerlendirmesinde bulunuyor.

Uzmanlara göre kalifiye eleman açığı kapatılmazsa, Almanya pek çok sektörde liderliğini kaybedebilir.

İNGİLTERE İŞ GÜCÜ ARADIĞI MESLEKLERİ İLAN ETTİ

İngiltere’deyse nitelikli işçileri istihdam etmek isteyen iş yerleri için hükümet, bazı sektör ve meslek gruplarında yaşanan iş gücü açığını karşılamak için kolları sıvadı. İngiltere’de Göç Yasası kapsamında istihdam açığının bulunduğu meslekler sıralandı.

İngiltere’deki puan bazlı göçmenlik sistemi kapsamında İngiltere’de oturum sahibi olmayanların ülkede çalışabilmesi için vizeye başvurması gerekiyor. Bunun için ana yöntem genel (Tier 2) vizesinin yerini alan Nitelikli İşçi Vizesi. Bu vize için listenen meslek alanlarıyla şöyle:

Sağlık hizmetleri ve halk sağlığı yöneticileri

Yatılı, gündüz ve ev bakımı yöneticileri ve iş yeri sahipleri

Kimya mühendisleri – yalnızca İskoçya’da ve yalnızca nükleer sanayide çalışmak üzere

Biyoloji alanında bilim insanları ve biyokimyacılar

Fizik bilimleri – yalnızca inşaatla ilgili yer mühendisliği sektörü için: Jeoloji mühendisleri, hidrojeolog, jeofizikçiler

Fizik bilimleri – yalnızca petrol ve doğal gaz sanayindeki işler için: Jeofizikçiler, yerbilimciler, jeologlar, jeokimyacılar, nükleer sanayide devreden çıkarma ve atık alanların teknik hizmet yöneticileri, madencilik sektöründe kıdemli kaynak jeoloğu ve jeologlar

Arkeologlar

İnşaat mühendisleri

Makine mühendisleri

Elektrik mühendisleri

Elektronik mühendisleri

Tasarım ve geliştirme mühendisleri

Üretim ve işletme mühendisleri

İletişim teknolojileri iş analistleri ve sistem tasarımcıları

Programcılar ve yazılım geliştirme profesyonelleri

Web tasarım ve geliştirme profesyonelleri

Siber güvenlik uzmanları

Veterinerler

İstatistikçi ve ekonomistler – yalnızca biyo-bilişim ve bilişim uzmanları

Mimarlar

Kalite kontrol ve planlama mühendisleri

Laboratuvar teknisyenleri

Sanatçılar

Dansçılar ve koreograflar – yalnızca nitelikli klasik bale dansçıları veya modern dansçılar ve uluslararası tanınırlığa sahip, Birleşik Krallık balet ve dans gruplarının istenen standartları karşılayanlar

Müzisyenler – nitelikli orkestra müzisyenleri, şef, baş müzisyen ve belirli sayıda yaylı enstrüman sanatçıları ile uluslararası tanınırlığa sahip İngiliz Orkestralar Birliği üyesi Birleşik Krallık orkestralarının istediği standartları karşılayanlar

Sanat yetkilileri, prodüktörleri ve direktörleri

Grafik sanatçılar

Kaynak ustaları – 3 yıldan fazla yasal iş deneyimi olan yüksek yoğunluklu boru kaynakçıları

Bakıcılar ve en bakıcıları – özel ev ya da bireyler için

Kıdemli bakıcılar

TÜRKLER DERMAN OLUR MU?

Türkiye’deki siyasi ve ekonomik iklim nedeniyle yurtdışına göç edenler halihazırda zaten gündem. Hiç kuşkusuz bu durumdan en çok faydalanan, nitelikli elemanlara kapılarını açan Avrupa ülkeleri.

60’lardan bu yana, Avrupa’ya göçen Türkler, bu kez farklı bir şekilde, daha farklı koşullarda gurbetçi olmayı seçiyor.

Almanya göçü kolaylaştırmak için, AB dışındaki ülkelerden yani Türkiye’den de nitelikli elemanların, herhangi bir iş sözleşmesi olmadan da çalışmak veya iş aramak için 6 aylığına ülkeye gidebilme hakkının önünü açmıştı. Geçerliliği süren yasaya göre, Türkiye’den Almanya’ya iş aramak amaçlı gidecek nitelikli elemanların iş aradığı sürece kendi geçimini ya da varsa beraberindeki aile üyelerinin geçimini sağlayacağını Almanya’ya gitmeden önce belgelemesi gerekiyor.

Yeni yasanın ardından 1960’larda olduğu gibi yine Türklerin bu durumdan yararlanması bekleniyor. Almanya’da akrabaları veya bağlantısı olanlar, oraya gitme hakkını daha çabuk elde edecek.

Yasa kapsamında Almanya’ya gidebilecek olanların şu şartları taşıması bekleniyor:

İŞ ANLAŞMASI YA DA EĞİTİM: Türkiye’de bir mesleği olan, o meslekte çalışan kişiler, benzer alanda Almanya’dan iş teklifi alırsa, iş bağlantısı kurarsa, bununla vize alıp gelebilecek. Aynı şekilde ilgilendiği alanda meslek eğitimi almak ve mesleğinde gelişmek isteyenler de, meslek eğitimi ve kalfalık yeri bulursa gelebilecek. Yani mesleki eğitim ve öğretim için rahatlıkla gelmek artık mümkün olacak.

SERTİFİKA, İKİ YILLIK DENEYİM: Almanya’ya gelmek isteyen nitelikli işçi, bunu Türkiye’den aldığı sertifika (mezuniyet belgesi, ustalık- kalfalık belgesi, mesleki oda kaydı vs.) ile kanıtlayabilecek. En az iki yıllık iş tecrübesi aranacak.

DİPLOMA DENKLİĞİ ARANMAYACAK: Şimdiye kadar Almanya’da çalışmak isteyenlerden diploma denkliği isteniyordu. Artık istenmeyecek. Gelinen ülkedeki diploma yetecek. Tek şart, eğer eğitim dışında çalışma için geliniyorsa, bir işyeri bulmuş olma ve maaş garantisi olacak.

İŞE ALIMDA PUAN SİSTEMİ: Her bireyin işe alımında puan sistemi uygulanacak. Almanca ve İngilizce bilinmesi artı puan olacak. Mesleki deneyim, başka bir artı puan ve Almanya ile bağı olmak bir başka artı puan sayılacak. Ayrıca kişinin yaşı ve işgücü potansiyeli de puan olarak ölçülecek. 1960’larda olduğu gibi, Türkiye’de sağlık testi ya da diş kontrolü yapılmayacak.

HAFTADA EN AZ 20 SAAT: Çalışmak isteyenler, gerekirse haftada 20 saatten az olmamak kaydıyla işyerinde denenebilecek. Bu deneme süresi iki hafta olacak. Deneme çalışması, özellikle yüksek talep gören meslekler için geçerli.

TOPLU SÖZLEŞME VE SOSYAL GÜVENLİK: Bazı durumlarda, çok fazla şart aranmaksızın 8 aylık çalışma izni verilecek. Ama en önemlisi bu kişiler sendikalı olacak, toplu sözleşme hakkı olacak ve ilk günden itibaren sosyal güvenlik primleri yatırılacak.

YAŞ SINIRI 45 VE 50 ÜZERİ: 45 yaşını aşmış kişilerin geldikleri ülkelerdeki emeklilik haklarına bakılacak ve uzun süre prim ödemişlerse, bu artı puan olarak görülecek. Puanlama sistemine göre yüksek yaş, artı puan getirmese de, örneğin iyi dil bilme, aranan meslekte uzman olma halinde yüksek yaş sorun olmayacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir