Black Swan Etkinliği Riski DeFi’yi Bitirebilir mi? CRV Krizi İncelemesi!

Curve DAO Token (CRV) krizi derinleşecek mi? Şimdi akıllarda artık bu soru var. Zira ortalıkta bir black swan etkinliği söylentisi söz konusu. Black swan siyah kuğu anlamına geliyor. Günümüzde finansal piyasalarda tahmin etmesi pek de mümkün olmayan, rasyonel analizle açıklanamayan ve önemli etki yaratan sürpriz olayları tanımlamak için kullanılıyor.

Black swan etkinliği riski ve CRV krizi

CRV fiyatı Aave ve diğer DeFi protokollerinde likidasyon seviyelerine yaklaşıyor. Bununla birlikte, potansiyel bir siyah kuğu olayına ilişkin endişeler artıyor. Önemli miktarda Curve DAO Token (CRV) satmak için likidite eksikliği nedeniyle endişeler artıyor. Bu da bazı uzmanların Twitter’da OlimpioCrypto tarafından yazılan bir başlıkta özetlenen potansiyel bir siyah kuğu olayı olarak adlandırdıkları riski yaratıyor.

Defillama’ya göre sorun, CRV’nin 0,37 doların altına düşme olasılığından kaynaklanıyor. Ayrıca bu durum Aave’de 300 milyon CRV’nin tasfiyesine yol açıyor. Ayrıca bu tasfiyenin çoğu da Curve’ün kurucusundan geliyor. Curve’ün kurucusu Aave gibi diğer borç verme protokollerinde teminat olarak 300 milyon CRV yatırdı. Ayrıca 60 milyon USDT borç aldı. Açık piyasada 60 milyon değerinde CRV satmak fiyatın düşmesine neden olacağından, bu yaklaşım seçildi.

Curve’ün durumu

Curve’ün durumu, bilgisayar korsanlarının bazı Curve havuzlarını hacklemesine izin veren Vyper’daki son bir güvenlik açığı nedeniyle daha da kötüleşti. Bu olay CRV’nin fiyatının düşmesine neden oldu. Ayrıca sağlıklı olduğu düşünülen kredileri tasfiye fiyatına daha da yaklaştırdı. Avustralya’nın en büyük on-shore blockchain ve Web3 stüdyosu Labrys’in kurucusu ve CEO’su Lachlan Feeney konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: Feeney “CRV tokeninin fiyatı hızla düştü. Ayrıca riski azaltmaya çalışırken ekosistemden kaçan borç verenler nedeniyle faiz oranları yükseliyor. Tüm bunlar Egorov’un teminatının değerini düşürüyor. Ayrıca onu tasfiyeye doğru daha da yaklaştırıyor.” vurgusu yapıyor.

Binance ve OKX gibi merkezi borsalarda CRV likiditesinin sınırlı olması sorunu daha da derinleştiriyor. Bu durum, fiyatın kritik eşiğin altına düşmesi halinde ne olacağına ışık tutuyor. Buna göre 300 milyon CRV’nin Aave’de nasıl likide edileceğine ilişkin soruları gündeme getiriyor. Ancak, bu kadar büyük miktarda CRV’nin satılabileceği tek bir borsa ya da DeFi protokolü bulunmuyor.

DeFi topluluğu aktif olarak çalışıyor

DeFi topluluğu CRV sorununu ele almak için aktif olarak çalışıyor. Ayrıca hem Curve hem de Aave çözüm bulmak için işbirliği yapıyor. Diğer taraftan Feeney şu açıklamayı yapıyor:

“Borcun gerçekten tasfiye edilmesi gerekirse, sistemde 110 milyon dolarlık CRV tokenlerinin zorunlu satışını kolaylaştırmak için yeterli likidite yok. Bu da kötü borçları kredi platformlarına yüklüyor.”

Bir siyah kuğu olayı en olası sonuç olarak görülmese de, sıfır olmayan risk acil eylemi tetikledi. Kriptokoin.com olarak baktığımızda bir protokol varlıkları tasfiye etmeye başlarsa, DeFi alanı genelinde basamaklı tasfiye riski önemli ölçüde artar. Bu aşamada topluluk herhangi bir tasfiyenin başlamasını önlemeyi umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir