HP anti-çevreci tutumla suçlanıyor

Kendisini “Kuzey Amerika’daki toner ve mürekkep püskürtmeli kartuş yeniden üreticileri, bileşen tedarikçileri ve kartuş toplayıcıların ticaret birliği” olarak tanımlayan IITC, şikayetini Elektronik Ürün Çevresel Değerlendirme Aracı (EPEAT) kayıt defterinin yönetiminden sorumlu olan, HP’yi “yeşil aklama” ve yanlış etiketleme için uyaran Küresel Elektronik Konseyi’ne (GEC) iletti.

Yargıç mektupta üretici yazılımı sorunlarını ve şirketin üretim ve üretim endişeleri konusundaki ahlakını gerekçe göstererek şunları yazdı: “HP, EPEAT kayıt sürecini ciddiye almadı”. Yargıç ayrıca “ürünün üreticiye ait olmayan kartuşların ve üreticiye ait olmayan kapların kullanımını engellemediğinin belgelenmesini” gerektiren EPEAT’ın 4.9.2.1 kriterine de özellikle işaret etti.

HP anti-çevreci tutumla suçlanıyor

Bununla birlikte, çeşitli EPEAT sertifikalı yazıcı modellerine rağmen, HP’nin Dinamik Güvenlik güncellemesi ve HP+ aboneliğinin her biri, yukarıdaki kriteri bariz bir şekilde göz ardı ederek, şirketin kendi mürekkebi dışındaki her şeyi bloke ettiği kaydedildi.

HP, dünya çapında 60’tan fazla ülke ve bölgede kartuşları geri dönüştürme sözü verse de (Anında Mürekkep abonelerinin boşları iade etmeye devam ettikleri varsayıldığında), kartuşlarını geri dönüştüren diğer onlarca üreticinin kartuşları HP modellerinde kullanılmak üzere satamaması, çevresel açıdan önemli bir öneme sahipt. Tüketiciler için OEM mürekkebi kullanmanın getirdiği olası fiyat artışını da unutmamak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir