İzlerken Soğuk Terler Dökeceğiniz Yüksek Dozda Gerilim İçeren Filmler

Gerilim filmi izlemekten hoşlansa da gidişat korkuya bağladığında filmi kapatan izleyiciler gerilimi bir türlü ağız tadıyla izleyemez. Çoğu filmde korku ve gerilim öğeleri bir arada kullanıldığı için bu uzun süredir izleyicilerin gözünde bir sorun. Eğer siz de gerilim filmlerinden hoşlanıyor, fakat korku öğelerinden arınmış bir film arayışındaysanız bu liste tam size göre!

1. High Lane (2009)

 • IMDb: 5,6

Özet: Bir grup arkadaş, onarım için kapalı olan dağlarda yüksek bir patikaya girmeye karar verir. Zaten tehlikeli olan macera, yalnız olmadıklarını anladıklarında dehşete dönüşür.

Oyuncular: Fanny Valette, Johan Libereau

Yönetmen: Abel Ferry

2. Eden Lake (2008)

 • IMDb: 6,7

Özet: Romantik hafta sonu tatillerini hiçbir şeyin mahvetmesine izin vermeyen genç bir çift, sapkın gençlerden oluşan bir çeteyle karşı karşıya gelir ve bunun korkunç derecede acımasız sonuçları olur.

Oyuncular: Kelly Reilly, Michael Fassbender

Yönetmen: James Watkins

3. Stoker (2013)

 • IMDb: 6,8

Özet: India’nın babası öldükten sonra, varlığından hiç haberdar olmadığı amcası Charlie, kendisi ve dengesiz annesiyle birlikte yaşamaya başlar. Bu gizemli, çekici adamın gizli amaçları olduğundan şüphelenmeye başlar ve ona giderek daha fazla aşık olur.

Oyuncular: Nicole Kidman, Matthew Goode

Yönetmen: Park Chan Wook

4. Unsane (2018)

 • IMDb: 6,4

Özet: Genç bir kadın istemsiz olarak bir akıl hastanesine yatırılır ve burada en büyük korkusuyla yüzleşir. Fakat bu gerçek mi yoksa hayal ürünü müdür?

Oyuncular: Claire Foy, Joshua Leonard

Yönetmen: Steven Sodenbergh

5. Scissors (1991)

 • IMDb: 5,1

Özet: Yalnız yaşayan bir kadının evinde doğaüstü şeyler yaşanır. Eşyalar kendi kendine hareket etmeye başlar. Peki bu onun hayal gücü mü yoksa biri onu delirtmeye mi çalışıyor?

Oyuncular: Sharon Stone, Ronny Cox

Yönetmen: Frank De Felitta

6. Someone’s Watching Me! (1978)

 • IMDb: 6,6

Özet: Bir kadın, aynı zamanda onu sürekli arayan bir yabancı tarafından dairesinde izlenir. Bu olay zamanla bir kedi-fare oyunu başlatır.

Oyuncular: Lauren Hutton, David Birney

Yönetmen: John Carpenter

7. Funny Games (1997)

 • IMDb: 7,5

Özet: İki şiddet yanlısı genç adam tatil kulübelerinde bir anne, baba ve oğlunu rehin alır ve kendi eğlenceleri için birbirleriyle sadist ‘oyunlar’ oynamaya zorlar.

Oyuncular: Susanne Lothar, Ulrich Mühe

Yönetmen: Michael Haneke

8. Peeping Tom (1960)

 • IMDb: 7,6

Özet: Genç bir adam, ölmekte olan kadınların yüz ifadelerini filme almak için bir kamera kullanarak kadınları öldürür. Tabii bir süre sonra fark edilir.

Oyuncular: Karlheinz Böhm, Anna Massey

Yönetmen: Michael Powell

9. Blue Steel (1990)

 • IMDb: 5,8

Özet: Polis teşkilatındaki bir çaylak, kendisine takıntılı hale gelen tabancalı bir psikopatla bir kedi-fare oyununa girmelidir.

Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Ron Silver

Yönetmen: Kathryn Bigelow

10. The Hitcher (1986)

 • IMDb: 7,2

Özet: Psikopat bir otostopçunun pençelerinden kaçan genç bir adam, daha sonra otostopçu tarafından takip edilir ve işlediği suçların üzerine atılır.

Oyuncular: Rutger Hauer, Thomas Howell

Yönetmen: Robert Harmon

11. Frenzy (1972)

 • IMDb: 7,4

Özet: Bir seri katil kadınları kravatla boğmaktadır. Londra polisinin bir şüphelisi vardır, fakat o şüpheli yanlış kişidir. Peki gerçek katil kim?

Oyuncular: Jon Finch, Barry Fıster

Yönetmen: Alfred Hitchcock

12. Panic Room (2002)

 • IMDb: 6,8

Özet: Boşanmış bir kadın ve şeker hastası kızı, yeni satın aldıkları evin güvenli odasına sığınırken, üç adam kayıp bir serveti aramak için zorla içeri girer.

Oyuncular: Jodie Foster, Kristen Stewart

Yönetmen: David Fincher

13. Cape Fear (1991)

 • IMDb: 7,3

Özet: On dört yıl hapis cezasını çektikten sonra hapisten salıverilen hüküm giymiş bir tecavüzcü, kendisinin hapis yatmasına neden olan avukatın ailesini takip eder.

Oyuncular: Robert De Niro, Nick Nolte

Yönetmen: Martin Scorsese

14. Red Eye (2005)

 • IMDb: 6,5

Özet: Bir kadın, rutin bir uçuşta bir yabancı tarafından kaçırılır. Babasının olası bir cinayeti tehdidi altında olduğunu öğrenince, siyasi bir suikast için yardım etmesi için tehdit edilir.

Oyuncular: Rachel McAdams, Cillian Murphy

Yönetmen: Wes Craven

15. Misery (1990)

 • IMDb: 7,8

Özet: Ünlü bir yazar, romanlarının hayranı tarafından bir araba kazasından kurtarıldıktan sonra, gördüğü ilginin yalnızca bir esaret ve istismar kâbusunun başlangıcı olduğunu fark eder.

Oyuncular: Kathy Bates, James Caan

Yönetmen: Rob Reiner

16. The Silence of the Lambs (1991)

 • IMDb: 8,6

Özet: Genç bir FBI öğrencisi, kurbanlarının derisini yüzen bir deli olan başka bir seri katili yakalamaya yardım etmesi için hapsedilmiş ve manipülatif bir yamyam katilinden yardım almalıdır.

Oyuncular: Jodie Foster, Anthony Hopkins

Yönetmen: Jonathan Demme

17. Se7en (1995)

 • IMDb: 8,6

Özet: Biri çaylak diğeri emekliliği yaklaşmış iki dedektif, yedi ölümcül günahı amaç olarak kullanan bir seri katilin peşine düşer. Fakat bu günahlardan birine sahip olduklarının farkında değillerdir.

Oyuncular: Brad Pitt, Morgan Freeman

Yönetmen: David Fincher

18. Prisoners (2013)

 • IMDb: 8,1

Özet: Keller Dover’ın kızı ve arkadaşı kaybolunca, polis birden fazla ipucunun peşine düşer ve baskı artarken Keller Dover meseleyi kendi eline alır.

Oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal

Yönetmen: Denis Villeneuve

19. Nightcrawler (2014)

 • IMDb: 7,8

Özet: Çaresiz bir dolandırıcı olan Louis Bloom, LA suç gazeteciliği dünyasına girdiğinde, kendi hikayesinin yıldızı olmak için gözlemci ile katılımcı arasındaki çizgiyi bulanıklaştırır.

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rene Russo

Yönetmen: Dan Gilroy

20. Nocturnal Animals (2016)

 • IMDb: 7,5

Özet: Zengin bir sanat galerisi sahibi, eski kocasının sembolik bir intikam hikayesi olarak yorumladığı şiddet içeren bir gerilim romanının hayatını alt üst ettiğini fark eder.

Oyuncular: Amy Adams, Jack Gyllenhaal

Yönetmen: Tom Ford

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir