“Şapkalarınızı Sıkı Tutun!” Altın Fiyatı İçin Son Tahminler

Beklenenden daha güçlü gelen ABD istihdam verileri, Federal Reserve’den faiz indirimi beklentilerini azalttı. Bunun ardından altın fiyatı, Cuma günü hızlı bir geri çekilme yaşadı.

Bu durum altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere spot altın, Fed’in faiz artırım döngüsünün sona erebileceğini ima etmesinin ardından Perşembe günü 2.072,49 dolarlık rekor seviyesinin hemen altında 2.072,19 dolara yükseldi. Ancak, Cuma günkü verilerin ardından %1,7 değer kaybederek 2.015,33 dolara geriledi. Bununla birlikte, haftalık %1,3 artış gösterdi. New York merkezli bağımsız bir metal traderı olan Tai Wong, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Veriler Fed’in Haziran ayında faizleri artırmasına yol açmayacak. Ancak muhtemelen faiz indirimi meraklılarına biraz durulmalarını hatırlatacak. Bu da sıfır getirili altın üzerinde baskı oluşturuyor.

Bu tür verilerin altın fiyatını desteklemesi muhtemel!

Bu arada, istihdam verilerinin ardından 10 yıllık Hazine tahvillerinin yükseldi. Bu da altın fiyatı üzerinde baskı yaratarak getirisi olmayan külçenin cazibesini azalttı. Heraeus’ta değerli metaller satıcısı olan Alexander Zumpfe, şu yorumu paylaşıyor:

ABD ekonomisinin soğumasına ve dolayısıyla orta ve uzun vadede faiz indirimlerine işaret eden herhangi bir ekonomik verinin, altın fiyatını desteklemesi muhtemel. Tersine, olumlu sürprizler muhtemelen fiyatlar üzerinde baskı yaratacaktır.

Şiddetli stres zamanlarında dikkatli olun!

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson’a göre, borç tavanı veya ABD bankaları konusunda daha fazla panik görürsek, fiyat hareketinin bu yüksek seviyelerde çirkin bir hal alması mümkün. Bu yüzden, analist şu uyarıyı yapıyor:

Bu durumun, boğaları ve ayıları cezalandırma potansiyel var. Bundan korktuğum için şapkalarınızı sıkı tutun. Şiddetli stres zamanlarında, altın dahil tüm piyasaların düşebilir.

ABD NFP verisi, kıymetli metali hayal kırıklığına uğratacak

Hükümet Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Nisan ayında 253.000 yeni istihdam yarattığını açıkladı. Ayrıca, ücretlerin keskin bir şekilde arttığını söyledi. Artış, Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin 180.000 tahminini aştı. Bu arada, işsizlik oranı %3,5’ten %3,4’e düştü.

Exinity Group baş piyasa analisti Han Tan, altın fiyatlarının, beklenenden yüksek gelen manşet NFP raporu ve on yılın en düşük seviyesine gerileyen işsizlik oranı nedeniyle psikolojik açıdan önemli olan 2.000 dolar seviyesine doğru gerilediğini söylüyor. Bu bağlamda analist, “Bu veri, işgücü piyasasının hala sıkı olduğuna dair son bir kanıt oldu. Dolayısıyla, Fed’in faiz artırımına ara vermesi konusunda yeni şüpheler doğuruyor. Bu da sıfır getirili kıymetli metal hayal kırıklığına uğratacak,” diyor.

Altın yeni bir rekor denemesi için yeterli nedene sahip!

Han Tan’a göre ABD faizlerinin zirve yaptığı beklentileri, sıfır getirili varlığın rahatlamasına yol açtı. Ayrıca analist, resesyon olasılığını artıran ABD bankacılık kargaşasına ilişkin süregelen korkularla altının yükseldiğini söylüyor. Buradan hareketle analist, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasalar Fed’in 2023’te faiz indirimine gideceğine dair umutlarını yitirmeyi reddettiği ve ABD’deki finansal kargaşanın devam edeceğine dair korkular risk duyarlılığına gölge düşürmeye devam ettiği sürece değerli metal desteklenmeye devam edecektir.

Tan, NFP verisi sonrası fiyatlardaki gerilemeye rağmen altının, yeni bir rekor denemesi yapmak için yeterli nedene sahip olduğunu söylüyor. Ancak 2.070 doların üzerindeki önceki artışların hızla çözüldüğü için, bu tür fiyat hareketlerinin külçenin yeni bir zirveye ulaştıktan sonra tutunamayacağını gösterdiğini belirtiyor.

Altın fiyatı, yıl sonuna doğru belirgin bir şekilde yükselecek

Altın fiyatı 2.000 dolar seviyesinin hemen üzerinde tutunmaya devam ediyor. Commerzbank’taki ekonomistler sarı metalin yıl sonuna doğru yükselmeden önce sabit kalmasını bekliyor. Bu bağlamda ekonomistler şu açıklamayı yapıyor:

Önümüzdeki iki çeyrek boyunca, altının kabaca 2.000 dolar seviyesinde ve dolayısıyla mevcut seviyelerinin sadece marjinal olarak altında olmasını öngörüyoruz. Fed’in faiz oranlarında geri dönüş beklentisini daha net bir şekilde ortaya koymasıyla birlikte, altın fiyatının kalıcı ve daha belirgin bir şekilde 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıkması muhtemel. Ancak bunun sadece bu yılın sonuna doğru gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir