Asgari Ücrette Sürpriz İddia: Yeniden Masaya Yatırılacak mı?

Dr. Oğuz, Merkez Bankası’nın enflasyonun mayıs ayında zirveye ulaşacağına dair raporlarına dikkat çekerek, haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tekrar toplanacağını söyledi. Özellikle büyük şehirlerde işverenlerin mevcut asgari ücretle personel bulamadığını ve artışa sıcak baktığını da belirtti. Bölgesel asgari ücret uygulamasının da değerlendirilebileceğini ekledi.

Oğuz’un ekonomim.com’a yaptığı açıklama şu şekilde:

Asgari ücrete yeniden artış yapılıp yapılmayacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Evet asgari ücrette yeni bir düzenleme gelecek. Çünkü mayıs ayında enflasyon yüzde 75’i aştığı zaman çalışma barışının bozulmaması için asgari ücretin yeniden düzenlenmesi için hem talep var hem de beklentisi var.

‘BU YIL İÇİNDE BİR KEZ DAHA ARTACAK!’

Asgari ücretin yılda iki kez artırılması talebi sendikalardan değil TÜSİAD’dan geldi. 2021 enflasyonu fırlayınca TÜSİAD, ‘Çalıştıracak insan bulamıyoruz asgari ücreti artıralım’ dediler ve asgari ücret artışı yılda iki kereye çıkarıldı. Aynı şekilde gerek işverenler, gerek konuştuğum kamu görevlileri ve çalışanların beklentileri asgari ücretin enflasyona bağlı olarak bu yıl içinde bir kez daha artırılması yönünde.

‘BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET MASADA OLACAK’

Bunun dışında bölgesel asgari ücret de tartışılıyor. Örneğin Bingöl’deki asgari ücretle İstanbul’daki asgari ücret aynı mı olmalı, bölgesel asgari ücret uygulanır mı? değerlendirmesinin yaşanacağı seçim sonrası bir haziran ayı bizi bekliyor olacak.”

“ŞİMŞEK, ŞİDDETLE KARŞI ÇIKIYOR”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasına kökten karşı olduğunu aktaran Dr. Şeref Oğuz, Orta Vadeli Program’da asgari ücretin yılda iki kez düzenlenmesinin karşılığı olmadığına da işaret ederek, “Ancak dediğim gibi çalışma barışının bozulmaması ve endüstrinin istihdam kaybından dolayı bunu yapacaklar” dedi.

Sonuç olarak, asgari ücrette ikinci bir artış ihtimali yüksek görünüyor. Mayıs ayındaki enflasyon oranına göre haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ne karar vereceği merakla bekleniyor. Bölgesel asgari ücret uygulaması da masadaki seçenekler arasında yer alıyor.

Ek Bilgiler:

Asgari ücret son olarak 1 Ocak 2024’te net 6.422 TL olarak belirlenmişti.

Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75’i aşması bekleniyor.

Bölgesel asgari ücret uygulaması, farklı bölgelerdeki yaşam koşullarına göre farklı asgari ücretler belirlenmesini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir